W dniu 13 lutego b.r. w sali kameralnej Limanowskiego Domu Kultury odbyła się konferencja pt. „Zdążyć, zanim …”, poświęcona problematyce syndromu Dorosłego Dziecka Alkoholika (DDA) oraz wsparciu dzieci z rodzin dysfunkcyjnych. Uczestnicy mieli okazję poszerzyć swoją wiedzę w trzech kluczowych obszarach:

  • czym jest syndrom DDA i jakie są konsekwencje jego występowania,
  • jakie formy pomocy można zaoferować dzieciom z rodzin dysfunkcyjnych,
  • jak zrozumieć mechanizm uzależnienia od alkoholu bliskiej osoby.

Podczas konferencji szczególną uwagę poświęcono kwestiom wczesnej psychoprofilaktyki, wsparcia dzieci z rodzin alkoholowych oraz budowania odporności psychicznej, jako istotnego zasobu pomagającego w radzeniu sobie z wyzwaniami codzienności.

 

Część merytoryczna

Konferencję otworzyła kierownik Pedagogicznej Biblioteki Wojewódzkiej w Nowym Sączu, Filia w Limanowej, Paulina Ablewicz, witając zgromadzonych gości, w tym Panią Joannę Pyrz – Sekretarz Gminy Żegocina oraz Panią Małgorzatę Rzepę – Dyrektor Pedagogicznej Biblioteki Wojewódzkiej w Nowym Sączu. Przy niemal stuprocentowej frekwencji rozpoczęto część merytoryczną, którą poprowadziła autorka książki „Zdążyć, zanim …”, Joanna Pastuszak-Cybulska.

Pierwszym punktem programu było wystąpienie Joanny Pastuszak -Cybulskiej, zatytułowane „Zdążyć, zanim …”, czyli psychoprofilaktyczne sposoby przeciwdziałania syndromowi DDA, wprowadzające uczestników w tematykę konferencji. Omówione zostały zarówno teoretyczne aspekty syndromu, jak i jego realne konsekwencje w życiu dorosłym.

Kolejnym elementem była prezentacja Katarzyny Bukalskiej, pedagoga z doświadczeniem pracy w szkołach średnich, która przedstawiła perspektywę wychowawczą oraz rolę nauczycieli i wychowawców w pracy z dziećmi z rodzin dotkniętych problemem alkoholowym.

Po dwóch pierwszych wykładach, uczestnicy mieli okazję zapoznać się z książką „Zdążyć, zanim …”, otrzymać dedykację od autorki oraz wymienić się refleksjami podczas przerwy networkingowej.

Druga część konferencji skupiła się na mechanizmie uzależnienia od alkoholu, o którym mówił Przewodniczący Gminnej Komisji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych w Limanowej, Paweł Jaworski. Na podstawie swojego wieloletniego doświadczenia terapeutycznego przedstawił złożoność problemu uzależnienia oraz jego wpływ na rodzinę i społeczne otoczenie osoby uzależnionej.

 

Zakończenie konferencji

W podsumowaniu wydarzenia, wręczone zostały podziękowania prelegentom, a uczestnicy otrzymali certyfikaty potwierdzające ich obecność podczas konferencji. 


Konferencja „Zdążyć, zanim …” skierowana była przede wszystkim do pedagogów, rodziców oraz wszystkich, którym bliska jest problematyka wsparcia dzieci z rodzin alkoholowych. Duże zainteresowanie wydarzeniem potwierdziło, że temat wymaga szczególnej uwagi w pracy wychowawczej. Wskazano również, że wzrost sprzedaży alkoholu w Polsce może skłonić pedagogów i terapeutów do intensyfikacji działań profilaktycznych.

Wydarzenie dostarczyło uczestnikom cennych informacji oraz narzędzi do pracy z osobami dotkniętymi problemem alkoholowym w rodzinie, kładąc nacisk na empatię, edukację i profesjonalne wsparcie. Podkreślono także rolę rezyliencji jako kluczowego elementu budowania świadomego, niezależnego życia, wolnego od ograniczeń wynikających z trudnych doświadczeń.

 

Organizatorzy i partnerzy

Organizatorami wydarzenia byli (intuitive,) Joanna Pastuszak – Cybulska, Pedagogiczna Biblioteka Wojewódzka w Nowym Sączu, Filia w Limanowej, a partnerem Gmina Limanowa. Autorka książki „Zdążyć, zanim …” przekazała jej egzemplarz na ręce Pauliny Ablewicz, aby czytelnicy limanowskiej filii PBW mogli zgłębić temat i refleksyjnie odnieść się do znaczenia rezyliencji w swoim życiu.


Chcesz wziąć udział w kolejnym wydarzeniu dotyczącym tej tematyki? Zagwarantuj sobie miejsce zostawiając w komentarzu informację, gdzie chcesz, abym wystąpiła następnym razem. Wpisz nazwę miasta, w jakim możesz pojawić się na widowni.

 

Share This